100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole

08.11.2018r. w godzinach przedpołudniowych odbyła się akademia z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystości udział wzięli: dyrekcja, nauczyciele, rodzice, uczniowie.
Na początku chór szkolny, prowadzony przez nauczyciela muzyki, Marcina Florczaka odśpiewał pieśń „Radosna Niepodległość”. Następnie uczniowie z kl.Va tańcem poloneza zaprosili zebranych gości do obejrzenia inscenizacji pt: ”Polsko, Ojczyzno moja… Niepodległa”. Po tańcu uczennica kl. Va, Aleksandra Haber, która uosabiała zniewoloną Polskę, wprowadziła widzów w scenerię wydarzeń historycznych. Atmosferę utraty niepodległości przybliżyły uczennice z kl. Va: Amelia Mendocha i Amelia Sołtys , natomiast uczniowie kl. VIII, Fabian Zagórski, Bartłomiej Kotula i Piotr Krawczyk zaprezentowali w języku rosyjskim i niemieckim grabieżcą postawę wrogich Polsce mocarstw. O Sejmie Wielkim i upadłej  onstytucji 3 – Maja opowiadali: Weronika Zabrzycka z kl.Vb, Magdalena Książek zkl.Va oraz Jan Wąsacz i Dominik Dziura z kl. VII. Przysięgę Tadeusza Kościuszki na Krakowskim Rynku wyrecytowali: Magdalena Książek i Tomasz Nowak z kl. Va. Z kolei Michał Wróbel z kl.Va odtworzył genezę „Mazurka Dąbrowskiego”. Później uczennice z kl. V a i b: Natalia Orłowska, Karolina Płonka, Weronika Zabrzycka, Oliwia Olszak przedstawiły pierwszy, narodowy zryw powstańców z 1830r., a także uczucia porzuconych przez walczących w powstaniu żołnierzy - żon i matek. Wzruszające pożegnanie zrozpaczonej matki z synem pragnącym walczyć o wolność pokazali: Małgorzata Porada i Miłosz Szwed z kl.VIII. Uczniowie kl.Va: Bartłomiej Raich, Szymon Cyganik, Aleksander Rudnicki ,Adam Ściegienny zaprezentowali scenkę o powstaniu styczniowym, kolejnym zrywie Polaków. Bunt szkolny uczniów w 1901r.we Wrześni zainscenizowali siódmoklasiści: nauczyciel –Prusak, Mateusz Czerkies, uczniowie: Zuzanna Noga, Katarzyna Nowak, Anna Świerczek. Okoliczności poprzedzające odzyskanie niepodległość: I wojnę światową, odezwę Piłsudskiego, kapitulację mocarstw przedstawili : Tomasz Nowak, Michał Wróbel, Bartłomiej Raich , Magdalena Sobolewska, Nikola Janik ,Mateusz Porada z kl. Va. Piękny także był popis solowy Mateusza Czerkiesa, który zagrał na gitarze i zaśpiewał pieśń: „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę”. W popisie solowym piosenek patriotycznych udział wzięli także uczniowie: Julia Mazur z kl.III, Emilia Szopa z kl.IVa , Magdalena Książek, Aleksandra Haber, Tomasz Nowak i Katarzyna Nowak z kl.VII. Piękna też była recytacja wierszy: ”Do kraju tego” i „Września” w wykonaniu Aleksandry Haber. Cały montaż wzbogacały pieśni patriotyczne przygotowane przez chór szkolny uczniów kl. IV - VIII, a także prezentację multimedialną wykonaną przez pana Dawida Bartusia, nauczyciela informatyki. Scenkę „buntu szkolnego” we Wrześni przygotowała pani Anna Skiba, nauczycielka j. angielskiego, a dekoracje oraz taniec poloneza pani Dorota Markowicz. Piękne stroje uczniów, podkreślały wartość widowiska. Scenariusz przedstawienia opracowała Barbara Woźniak. Tak oto w naszej szkole oddano hołd tym, co ponad wiek walczyli o wolność.

>>GALERIA ZDJĘCIOWA<<

Opracowanie: