Z wizytą w Królewskim mieście

Wiosna w pełni, rozpieszcza nas upałem oraz słoneczną pogodą, zachęca do wędrówek i wyjazdów.
Czas spakować plecak i wyruszyć w podróż, co też skwapliwie uczynili uczniowie klasy szóstej i siódmej wraz ze swoimi wychowawczyniami. 29.05.2018 udali się do Krakowa, gdzie spędzili cały dzień. Jeśli ktoś myśli, że ograniczyli się tylko do zwiedzania jednego z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce, to jest w błędzie. Głównym punktem programu wycieczki był pobyt w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema. Jest to pierwszy w naszym kraju park edukacyjny. Jego podstawę stanowią urządzenia, konstrukcje i modele, które pozwalają na poznawanie praw fizyki i świata przyrody. Są to min. oddychający prostokąt, telegraf akustyczny, obrotnica, kołyska Newtona, luneta obserwacyjna, kalejdoskop gigant, zwierciadła prezentujące efekt nieskończoności, itp. Po przybyciu do ogrodu uczniowie podzielili się na dwie grupy i wraz z przewodnikiem rozpoczęli wędrówkę w świecie optyki, akustyki i innych działów fizyki. Każdy eksponat można było dotknąć, wypróbować i doświadczyć „na własnej skórze” prawa rządzące naszym światem. Następnie uczniowie wzięli udział w lekcji zatytułowanej „Władca pierścieni”. Na przykładzie nieszablonowych instrumentów prowadzący przybliżył zjawisko fali stojącej. Każdy z uczniów otrzymał po trzy plastikowe rurki o różnej długości. Uderzając nimi w uda można było zauważyć, że wydają różne dźwięki. W ten sposób uczniowie wygrywali przeróżne melodie i odgadywali ich tytuły. W drugiej części zajęć prowadzący zademonstrował fale wizualnie jako rozchodzące się po ogrodzie pierścienie dymu. Druga część wycieczki skupiała się wokół innej dyscypliny, znanej nam wszystkim ze szkoły, a mianowicie historii. Po pasjonującym i emocjonującym pobycie w Ogrodzie Doświadczeń uczniowie udali się na Wawel. Tam zwiedzili Katedrę, Groby Królewskie oraz wyszli na dzwonnicę, aby zobaczyć Dzwon Zygmunta i dotknąć jego serca (oczywiście wypowiadając życzenie). Po obiedzie, na który składały się pierogi i kompot, dzieci rozpoczęły wędrówkę po Starym Mieście. Najpierw posłuchali opowiadania pani przewodnik o Pałacu Biskupów Krakowskich, w którego oknie często ukazywał się papież Jan Paweł II podczas swojego pobytu w Krakowie. Następnym punktem był Rynek i Sukiennice oraz Kościół Mariacki, z którego wieży uczniowie wysłuchali hejnału. Na zakończenie weszli do kościoła i posłuchali historii powstania słynnego ołtarza Wita Stwosza. Wszyscy wrócili z wycieczki zmęczeni, ale bardzo zadowoleni i pełni wrażeń oraz wspaniałych wspomnień.

>>GALERIA ZDJĘCIOWA<<

Opracowała: Anna Skiba