Wycieczka w Bieszczady kl. IV B i kl. V

W dniu 5 czerwca uczniowie klasy IV B i klasy V pojechali na wycieczkę w Bieszczady.
Pierwszym punktem wycieczki był rezerwat przyrody "Góra Sobień". Znajdują się tam ruiny średniowiecznego zamku oraz rezerwat kwitnącej lilii złotogłów, którą mogliśmy podziwiać. Z góry roztacza się też piękny widok na zakola rzeki San. Następnie widzieliśmy pomniki przyrody "Kamień Leski" i "Progi Skalne na Hoczewce".
    Kolejnym punktem wycieczki był przejazd Bieszczadzką Kolejką Leśną przez Cieśniańsko- Wetliński Park Krajobrazowy. Podczas jazdy mogliśmy podziwiać piękną przyrodę, leśne strumyki, kolorowo kwitnące łąki i słuchać śpiewu ptaków. Atrakcją były stare, tylko zadaszone wagoniki z drewnianymi ławkami. Na końcowym przystanku przeszliśmy na granicę polsko- słowacką, gdzie przewodnik wyjaśnił nam znaki znajdujące się na szlakach turystycznych.
    Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie skansenu w Sanoku. Poznaliśmy tam niektóre domy miasteczka galicyjskiego np. dom fryzjera, zegarmistrza, aptekarza, poczty. Następnie przeszliśmy się wioską, w której znajdują sie między innymi kuźnia kowala, cerkiew, kościół, szkoła, w której zasiedliśmy w ławkach, chata biednych chłopów, w której przewodnicy opowiedzieli o trudnym życiu rodzin chłopskich.
    Po tak intensywnym dniu udaliśmy się na posiłek do Mc Donalda, a następnie w drogę powrotną do Rzeszowa. Dopisała nam ładna, słoneczna pogoda i dobre humory. Wycieczka wszystkim się bardzo podobała. Poznaliśmy wiele ciekawych i nowych miejsc.

Alicja Woźniak
Dorota Markowicz
rezerwat przyrody Góra Sobień

na górze Sobień - San