Wyjście do muzeum i do kina

Dnia 09.05.2018 klasy szósta i siódma wybrały się na wycieczkę do Muzeum Okręgowego w
Rzeszowie. Uczniowie zwiedzili najpierw wystawę zatytułowaną „Tobie Ojczyzno. Z dziejów oddziałów podhalańskich”. Wystawa powstała dzięki prywatnym kolekcjom oraz pomocy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, aby uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz uhonorować sto lat istnienia jednostek górskich. Można na niej obejrzeć mundury bojowe i galowe, broń, wyposażenie wojskowe, sprzęt wspinaczkowy, dokumenty i fotografie. Przewodnik ciekawie opowiedział nam o historii Podhalańczyków, zwrócił uwagę na wspaniałe eksponaty i ich przeznaczenie. Drugą wystawą, którą zwiedzili nasi uczniowie, była prezentacja zatytułowana „Historie klockami budowane”. Uczniowie obejrzeli prace członków Stowarzyszenia „Zbudujmy to!” wykonane z klocków lego. Wśród eksponatów znalazły się min. sceny z filmów animowanych, literatury, gier, filmów i historii, postaci historyczne, pociągi, samochody i pojazdy kosmiczne. Można było także obejrzeć XIX-wieczną ulicę, wybrzeże portowe oraz stację kolejową. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem bejrzeli wystawę odnajdując znane sobie motywy oraz zachwycając się precyzją i autentycznością eksponatów. Kolejnym punktem wycieczki był seans filmowy w kinie „Helios”. Uczniowie obejrzeli film zatytułowany „Cudowny chłopak”, który opowiada o Auggiem – chłopcu ze zdeformowaną twarzą. W nowej szkole chłopiec chce pokazać kolegom, że piękno to coś więcej, niż wygląd. Film zawiera sceny śmieszne, smutne oraz skłaniające do refleksji. W filmie każdy znajdzie coś dla siebie: rodzice, starsze rodzeństwo, koleżanki i koledzy, gdyż rzeczywistość pokazana jest z perspektywy różnych osób, które na ten sam problem patrzą w inny sposób. Film wywarł na uczniach duże wrażenie i pełni pozytywnych wrażeń wrócili do szkoły.

wych. kl. VI
Anna Skiba