Poznajemy świat – Brazylia

W czwartek 10.05 2018 r. w naszej klasie gościliśmy Panią Martę Głąb de`Jesus – mamę Moniki i Gabrysia.
Pani Marta jest absolwentką naszej szkoły, która 17 lat spędziła na południu Brazylii. Mieszkała w Kurytybie i Porta Grossa. Pani Marta w niezwykły i barwny sposób opowiadała nam o życiu, kulturze i tradycjach Brazylii. Dzięki tej prelekcji dowiedzieliśmy się m. in. tego, że ten największy kraj Ameryki Południowej zamieszkuje ponad 200 mln ludzi, którzy w większości posługują się językiem portugalskim. Stolicą państwa jest Brasilia, a największym miastem Rio de Janerio, którego symbolem jest wysoki na 38 m pomnik Chrystusa Odkupiciela. Pani Marta nauczyła nas przedstawiać się po portugalsku oraz liczyć do dziesięciu. W czasie zajęć obejrzeliśmy przyniesione przez naszego gościa albumy o Brazylii, słowniki, zdjęcia, naczynie wykonane z kauczuku do wyrobu tradycyjnego brazylijskiego napoju, wizerunek Matki Bożej z Aparecidy, patronki Brazylii i miniaturową figurkę Chrystusa Odkupiciela. Na slajdach rozpoznaliśmy również Amazonkę, największą rzekę na tym kontynencie, wodospad Iguazu, który znajduje się na granicy Argentyny i Brazylii, miasto Salvador, Park Narodowy Lençóis Maranhenses, najsłynniejszą plażę świata - Copacabanę, Stadion Maracanã z drużyną Canarinhos, Karnawał w Rio de Janerio, czy wreszcie dzielnice biedy – fawele. Bardzo dziękujemy Pani Marcie za poświęcony czas oraz niezwykle interesującą opowieść, dzięki której mogliśmy utrwalić zdobyte już wiadomości. Była to pasjonująca lekcją geografii, przyrody i kultury.

>>GALERIA ZDJĘCIOWA<<
wych. IIIa