Ozdabianie pierników przez uczniów klasy II

Polska tradycja piernikowa sięga czasów kuchni starosłowiańskiej.
Pierniki zwane miodownikami, znane były u pogańskich pogan jako mieszanina miodu i grubo miażdżonej pszenicy. Od XIV wieku dodawano pieprzną przyprawę korzenną, od której wzięła się nazwa pierników. Wyrobienie ciasta wymagało żmudnej i ciężkiej pracy, ze względu na jego gęstość i twardość. Z biegiem czasu pierniki stawały się bardziej popularne – wyrabiano je przez cały adwent. Na świętego Mikołaja wypiekano „mikołajki” – pierniczki w różnych kształtach, dołączane do mikołajkowych prezentów, zaś w XIX wieku stały się nieodzowną ozdobą choinek. Dnia 6 grudnia 2017 roku w klasie drugiej odbyły się przedświąteczne zajęcia ozdabiania pierników. Na wszystkich chętnych czekały pachnące gwiazdki, choinki, bałwanki, dzwoneczki i wiele innych kształtów. Cudne i smaczne pierniczki były malowane polewą lukrową, a następnie ozdabiane kolorowymi posypkami. Efekty swojej pracy można było zabrać do domu, aby zawiesić na choince. Niestety, zdecydowana większość pierniczków nie doczekała zaszczytu ozdobienia świątecznych drzewek, gdyż zniknęła w buziach swoich twórców.
        Bardzo dziękujemy Rodzicom zaangażowanym w wypieki pierniczków.

>>GALERIA ZDJĘCIOWA<<

wych. kl. II