Projekt ,,Zdrowo jemy i rośniemy”

Klasy pierwsze naszej szkoły biorą udział w projektach szkolnych.
Badania ostatnich lat wykazują wzrost otyłości wśród dzieci. Skutki otyłości są bardzo poważne, a ich leczenie jest bardzo trudne i mało skuteczne. Dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie do przecenienia jest rola szkoły w przeciwdziałaniu otyłości poprzez:
1. Zapobieganie wystąpieniu nadwagi u uczniów ( zdrowe odżywianie i odpowiednia aktywność fizyczna )
•    każdy uczeń powinien spożywać w szkole posiłek - II śniadanie
•    w szkole powinny być dostępne produkty o wysokich walorach zdrowotnych
•    stały dostęp do wody pitnej
•    realizacja programów "Szklanka mleka" "Owoce i warzywa w szkole".
•    zwiększona aktywność fizyczna w szkole - atrakcyjne, obowiązkowe i pozalekcyjne zajęcia z wychowania fizycznego
2. Wspieranie uczniów z nadwagą i współpraca z rodzicami
        Projekt 1. " Zdrowo jemy i rośniemy"  realizowany w klasie Ia i I b związany jest z tym zagadnieniem. Czas realizacji obejmował 3 dni, w dniach od 25 X 2017 r. do 27 X 2017 r.
Przeprowadzenie projektu sprzyjało kształtowaniu właściwych nawyków higieniczno- zdrowotnych oraz poszerzało wiedzę dzieci na temat zdrowia. Uczniowie poznali zasady zdrowego trybu życia zgodnie z aktualnie obowiązującą piramidą zdrowego żywienia i aktywności fizycznej.

DZIEŃ PIERWSZY
•   Wycieczka do sklepu owocowo -warzywnego ( rozpoznawanie owoców i warzyw zgromadzonych w sklepie, rola pracowników na stoisku z owocami i warzywami, sposoby spożywania owoców i warzyw)
•    degustacja owoców i warzyw zgromadzonych w klasie
•    poznanie i analiza wiersza J. Brzechwy " Na straganie"
•    zabawa plastyczna "Gotujemy zupę jarzynową" - praca w grupach
•    nauka piosenki "Olimpiada w Jarzynowie"

DZIEŃ DRUGI
•    Witaminowe bingo
•    powtórzenie i utrwalenie piosenki "Olimpiada w Jarzynowie"
•    omówienie i budowa piramidy zdrowego stylu życia - praca  w zespołach
•    znaczenie spożywania posiłków - uzupełnianie kart pracy

DZIEŃ TRZECI
•    nauka układu rytmicznego do poznanej piosenki "Olimpiada w Jarzynowie"
•    zajęcia ruchowe na sali gimnastycznej
•    przygotowanie zdrowego posiłku - pysznych kanapek z warzywami jako podsumowanie projektu.

Przeprowadzony projekt w klasach pierwszych zakończył się sukcesem. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę z tego tematu i uświadomili sobie konieczność zmiany przyzwyczajeń żywieniowych, które niekorzystnie wpływają na ich zdrowie.

>>GALERIA ZDJĘCIOWA<<

Wychowawcy klas pierwszych