Wycieczka szkolna straszych klas

25 maja 2017r. odbyła się wycieczka szkolna, w której uczestniczyli uczniowie klasy czwartej, piatej i szóstej wraz ze swoimi wychowawczyniami. O godzinie 7.00 wyruszyliśmy dwoma autokarami spod szkoły i udaliśmy się do miejscowości Basznia Dolna. Był to pierwszy etap naszej podróży. W Baszni Dolnej mieści się Kresowa Osada. Jest to wioska tematyczna, która przenosi w przeszłość. Odwołuje się do wielokulturowości dawnych Kresów Rzeczypospolitej, oferując możliwość ciekawego spędzenia wolnego czasu. To idealne miejsce dla miłośników historii, tradycyjnego jadła i aktywnej turystyki w otoczeniu naturalnej przyrody.
    Kresowa Osada składa się z kilku tematycznych obiektów, w których odbywają się różnego rodzaju warsztaty. My podzieliliśmy się na trzy grupy. Pierwsza z nich udała się do manufaktury szkła. Na początku pani instruktorka opowiedziała nam o technikach malowania na szkle oraz zaprezentowała gotowe obrazki. Następnie otrzymaliśmy kawałki szkła, specjalne farby oraz pędzle i przystąpiliśmy do malowania. Ponieważ na następny dzień przypadał Dzień Matki, wszyscy postanowili wykonać piękne rysunki dla swoich mam.
Druga grupa udała się do warsztatu kowalskiego. Pan kowal w humorystyczny sposób opowiedział nam o ginącym zawodzie kowala. Następnie przystąpiliśmy do tworzenia własnych obrazków za pomocą młotka. Tematem naszych prac był oczywiście Dzień Matki. W tym czasie pan kowal wykonał dla nas pamiątkową podkowę, która zawiśnie w naszej szkole.
Dla trzeciej grupy organizatorzy przygotowali warsztaty makramy. Jest to sztuka wiązania sznurków bez użycia igieł, drutów czy szydełka. Pani instruktorka opowiedziała nam o technikach splatania sznurków, zaprezentowała także różnego rodzaju prace, min. biżuterię, kwiatki i ozdoby na ścianę. Następnie przystąpiliśmy do wykonywania naszych własnych prac, co sprawiło nam dużo przyjemności i frajdy.
    Po zakończonych warsztatach podzieliliśmy się na dwie grupy. Druga grupa pozostała w Kresowej Osadzie, aby spędzić czas w parku rozrywki, zaś pierwsza grupa udała się do Baszni Dolnej do gospodarstwa, w którym odbyły się warsztaty poświęcone bartnictwu i pszczelarstwu, potem zamieniliśmy się miejscami. Warsztaty pszczelarskie rozpoczęły się prezentacją uli, w których dawno temu trzymano pszczoły. Następnie udaliśmy się do sali, w której odbyły się zajęcia z pszczelarstwa. Pani instruktorka opowiedziała nam o życiu, zwyczajach i pracy pszczół, a także o pracy pszczelarza. Mogliśmy zobaczyć sprzęt, którego używają pszczelarze, min. podkurzak, miodarkę oraz specjalne kapelusze do pracy przy ulach. Największą atrakcją było obserwowanie pszczół w częściowo przeszklonym ulu. Kolejnym etapem warsztatów było zwijanie świeczek z węzy oraz wylewanie pszczółek z płynnego wosku. Na zakończenie rozwiązaliśmy krzyżówkę dotyczącą tematów, o których opowiadała nam pani instruktorka, zaś nagrodą była degustacja miodu. Zajęcia w Baszni Dolnej zakończyły się zjedzeniem obiadu, na który podano nam pyszne pierogi.
    Najedzeni i zadowoleni udaliśmy się w dalszą podróż. Kolejnym etapem naszej wycieczki był Zamość, w którym udaliśmy się do zoo. Jest to jedno z atrakcyjniejszych miejsc na mapie Lubelszczyzny. Ekspozycje przyciągają swoją różnorodnością i zachęcają do bliższego obcowania z przyrodą. Zoo prezentuje ok. 2250 zwierząt należących do 280 gatunku zarówno ryb, płazów, gadów, ptaków jak i ssaków. Na terenie ogrodu znajduje się też jedna z najpiękniejszych motylarni w Polsce. Niestety nie wystarczyło nam czasu, aby obejrzeć wszystkie zwierzęta, ale zwiedziliśmy małpiarnię, wybieg daniela płowego, pawilon dużych drapieżników, ryb, płazów i gadów, mini-zoo, pawilon zwierząt Afryki oraz ptaków wodnych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także stoiska z pamiątkami, gdzie kupiliśmy wiele ciekawych gadżetów oraz stoisko z lodami.
    Po spacerze w zoo, zmęczeni lecz bardzo zadowoleni, udaliśmy się do autokaru, aby spokojnie powrócić do domów i opowiedzieć rodzicom o pełnym atrakcji i wrażeń dniu na wycieczce szkolnej.

Opracowała Anna Skiba