Wycieczka klasy I – OSADA SŁOWIAŃSKA w Stobiernej

W dniu 30 maja klasa pierwsza wraz z opiekunami udała się rankiem na wycieczkę do średniowiecznego grodu. Swoje przygody zaczęła od zwiedzania całego obiektu (chata rzemiosła, chata wojów, gospoda), podziwianie widoków z wieży widokowej, przymierzanie słowiańskiego ubioru i wyposażenia woja.
    Dzieci wzięły udział w żywej lekcji historii, w sposób namacalny poznawały historię naszych Przodków sprzed 1000 lat. Obejrzały pokaz walk wojów, który wywołał szczególne zainteresowanie, wzięły udział w warsztatach: garncarskim – lepiły, formowały swoje garnki, ozdabiały wzorkami; łuczniczym – strzelały do celu z łuku, było to dla dzieci nie lada wyzwanie; kuchni słowiańskiej – pieczenie podpłomyków i konsumowanie ich z miodem, dżemem; malowanie, ozdabianie tarcz, które po wyschnięciu mogły zabrać na pamiątkę. Pierwszaki wzięły także udział w turnieju – bieg woja, gdzie trzeba było wykazać się dużym sprytem, zwinnością i precyzją. W trakcie zwiedzania był także czas na ognisko i pieczenie kiełbasek. Uczniowie z dużym zaangażowaniem i zainteresowaniem uczestniczyli w każdych warsztatach i konkursach. Na pewno ta wycieczka pozostanie na długo w pamięci dzieci.

Wychowawczyni klasy I
                                     Joanna Kwietniowska