Szkoła Podstawowa nr 9 w Rzeszowie
      35-314 Rzeszów       ul. Miła 58       woj. podkarpackie         tel/fax (17) 748 38 60   
e-mail:
sekretariat@sp9.resman.pl
                pracownia komputerowa: e-mail: pracownia@sp9.resman.pl
powrót do strony głównej

Audycja muzyczna szkoły YAMAHA
   

    06.04.2017r. w naszej szkole odbyła się kolejna audycja szkoły muzycznej YAMAHA. Tym razem pan Mateusz Płonka zaprezentował nam instrumenty dęte blaszane. Jego gościem specjalnym był muzyk, pan Maciej Mikłasz. Pan Maciej gra na trąbce od 15 lat. Aby dojść do perfekcji, ćwiczy około 2 – 3 godzin dziennie.
    Pierwszym instrumentem, z którym zapoznali się nasi uczniowie, była trąbka arabska. Pochodzi ona z Tunezji, a wykonana jest z bambusa. Wykorzystuje się ją do grania melodii podczas tańca brzucha. Zupełnie inne zastosowanie ma kolejny instrument – róg myśliwski. Używany jest podczas polowań. Myśliwi grają na nim salwę myśliwską na rozpoczęcie i zakończenie polowania. Róg myśliwski można także zobaczyć na każdej poczcie, gdyż stanowi on logo Poczty Polskiej. Wiele lat temu, kiedy jeszcze listy przewożone były dyliżansami pocztowymi, instrument ten był wykorzystywany do tego, żeby zawiadomić ludność o przybyciu poczty. Listonosz, który docierał do miasta, stawał na jego rynku i grał sygnał na rogu myśliwskim. Słysząc go, mieszkańcy przychodzili do dyliżansu i odbierali listy.
    Kolejnym instrumentem zaprezentowanym podczas audycji była trąbka skrzydłowa. Model przywieziony przez pana Mateusza jest bardzo stary – ma 92 lata i został wypożyczony od muzyków orkiestry dętej z miejscowości Gać koło Przeworska. Na takiej samej trąbce grany jest hejnał z Wieży Mariackiej w Krakowie.
Pan Mateusz przywiózł ze sobą także trąbkę wentylową i kornet, który jest jej grubszą odmianą. Dzięki temu dźwięk wydobywany z niego jest bardziej melodyjny. Powstaje on poprzez odpowiednie ciśnienie wydmuchiwanego powietrza i pracy ust. Dodatkowo dźwięki można podwyższać lub obniżać dzięki wentylom, które posiada kornet.
Uczniowie zapoznali się także z trąbką Piccolo. To bardzo trudny instrument, dlatego grają na nim tylko dorośli. Jest bardzo droga – jeden egzemplarz kosztuje około 15 tysięcy. Ten przywieziony przez pana Mateusza został wypożyczony z Filharmonii Rzeszowskiej i tylko tam można go zobaczyć i usłyszeć. Ostatnim instrumentem zaprezentowanym przez naszych gości była waltornia. Gdyby ją rozprostować, miałaby 6 metrów długości. Muzycy grają na niej poprzez naciskanie wentyli lewą ręką, prawą zaś wkładają do czary głosowej modelując w ten sposób dźwięki. Oprócz instrumentów panowie zaprezentowali także różnego rodzaju tłumiki – tłumik elektryczny, jazzowy i klasyczny. Dzięki tym urządzeniom osoba ćwicząca może wyciszyć brzmienie i nie przeszkadzać otoczeniu swoją grą. Jednak tłumiki mogą także służyć do wzbogacania, zmieniania lub modelowania brzmienia dźwięków.
    Osoba, która chce uczyć się gry na trąbce, najpierw musi nauczyć się prawidłowo dmuchać wykonując różne ćwiczenia. Trwa to około dwóch miesięcy. Następnie uczeń dostaje ustnik i ćwiczy na nim. Dopiero po upływie kolejnych kilku miesięcy może rozpocząć naukę gry na trąbce. Dla tej umiejętności bardzo ważne są nasze zęby. Brak jednego z nich lub wstawienie sztucznego może zupełnie zmienić brzmienie granych dźwięków.
    Bardzo dziękujemy szkole muzycznej YAMAHA za kolejną pouczającą i ciekawą audycję.

Opracowała Anna Skiba