Szkoła Podstawowa nr 9 w Rzeszowie
      35-314 Rzeszów       ul. Miła 58       woj. podkarpackie         tel/fax (17) 748 38 60   
e-mail:
sekretariat@sp9.resman.pl
                pracownia komputerowa: e-mail: pracownia@sp9.resman.pl
powrót do strony głównej

Międzyszkolny Turniej Recytacji Poezji Obcojęzycznej
   

    Z okazji Światowego Dnia Poezji w Szkole Podstawowej nr 17 w Rzeszowie zorganizowany został – jak co roku – Międzyszkolny Turniej Recytacji Poezji Obcojęzycznej. Była to jubileuszowa, ponieważ dziesiąta jego edycja i odbyła się 15.03.2017r. Honorowy patronat nad turniejem sprawował Podkarpacki Kurator Oświaty.
    Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas od czwartej do szóstej szkoły podstawowej, którzy uczą się języka angielskiego i języka niemieckiego jako języka obcego. Organizując go już od wielu lat, nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 17 chcą propagować naukę języków obcych, zachęcić do doskonalenia umiejętności recytacji, promować kształtowanie kultury języka, budzić szacunek dla tradycji oraz rozwijać wyobraźnię i wrażliwość estetyczną uczniów. Każdy uczestnik miał za zadanie przygotować do recytacji jeden wiersz w języku angielskim lub języku niemieckim o dowolnej tematyce, dowolnego autora. Tekst musiał mieć co najmniej 80 słów. Naszą szkołę reprezentowali: Julia Wesołowska z klasy czwartej oraz Mateusz Kurdziel z klasy piątej. Julia recytowała wiersz w języku angielskim zatytułowany ‘When Sarah Surfs the Internet’ („Kiedy Sara serfuje po Internecie”), którego autorem jest amerykański poeta Kenn Nesbitt. Wiersz opowiada o tym, co Sara robi serfując po sieci: sprawdza maile, gra w gry, ogląda kreskówki, rozmawia z przyjaciółmi, ściąga muzykę, itd. Poproszona przez mamę o udostępnienie jej komputera odpowiada, że nie odrobiła jeszcze zadania domowego.
    Mateusz Kurdziel zaprezentował wiersz w języku niemieckim pod tytułem „Böser Besen” („Zła miotła”) napisany przez Silke Dobbelstein. Mateusz wcielił się w postać czarownicy, która wyrzuca swojej miotle, że gdzieś się zapodziała w najważniejszym momencie – podczas wielkiego wyścigu na miotle, organizowanego już od tysiąca lat. Okazuje się, że czarownica wzięła w nim udział, tylko tego nie zauważyła, gdyż, na jej wcześniejsze życzenie, miotła tak się unowocześniła, że stała się super szybka. Poziom, który zaprezentowali wszyscy uczestnicy był bardzo wysoki i wyrównany. Uczniowie wykazali się świetną poprawnością recytatorską. Doskonale opanowali wymowę i intonację, a swoje prezentacje wzbogacili kostiumami i rekwizytami. Każda prezentacja wywarła na widzach i jury ogromne wrażenie. Przewodnicząca komisji konkursowej podkreśliła, że każdy młody artysta jest zwycięzcą i zasługuje na uznanie.
Reprezentantów naszej szkoły do turnieju przygotowały: język angielski – pani Agnieszka Stec, język niemiecki – pani Anna Skiba.

Opracowała Anna Skiba