Spotkanie z podróżnikiem - Brazylia

14 czerwca 2016 roku wszyscy uczniowie naszej szkoły spotkali się po raz kolejny z podróżnikiem. Tym razem zawitał do nas pan Grzegorz Chachura, przedstawiciel gorlickiej grupy „Trzask.pl”, który niezwykle barwnie opowiadał o Brazylii. Wspomniane miejsce jest krajem wielu kontrastów. Z jednej strony słynie jako najnowocześniejsza metropolia świata, której najbogatsi mieszkańcy przemieszczają się prywatnymi samolotami, z drugiej zaś to także skupisko faveli – najbiedniejszych dzielnic. Zaproszony gość przedstawił wiele ciekawych informacji geograficzno-przyrodniczych, społeczno-kulturowych i historycznych. Z prelekcji dowiedzieliśmy się m.in. że Brazylia to największe państwo pod względem powierzchni i liczby mieszkańców Ameryki Południowej oraz piąte pod względem wielkości państwo świata. Wiemy już dlaczego papuga ara nazywa się ara. Jak ostronosy okradają turystów ze słodyczy.  Z jakiej odległości słychać w porze mokrej huk spadającej wody z wodospadu. Mogliśmy  również obejrzeć pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janerio. Przemierzyć piaszczyste wydmy Lencois Maranhenses. Zobaczyć  piękne wodospady Iguazu oraz pospacerować po najsłynniejszej plaży w Brazylii – Copacabana.  Było to bardzo ciekawe spotkanie, z niecierpliwością czekamy na następne.
wych. klasy 1a
Monika Kmieć