Audycja muzyczna

Już ostatni raz w tym roku szkolnym odwiedził nas sympatyczny prowadzący lekcje muzyczne Yamahy. Tym razem jego gościem był kontrabasista Witold Solarski, który poinstruował nas, jak działa kontrabas i zaprezentował jego brzmienie. Usłyszeliśmy między innymi utwór "Taniec Słonia". Poznaliśmy budowę tego instrumentu, podobnego do skrzypiec, choć oczywiście o wiele większego. Składa się on z główki w kształcie ślimaka, 4 kluczy (motylków) do strojenia, gryfu (który nie ma progów, tak jak w gitarze), pudła rezonansowego i nóżki. Struny ułożone są od najcieńszej do najgrubszej. Smyczek składa się z części drewnianej oraz wykonanej z końskiego włosia, smarowany jest kalafonią czyli żywicą. Panowie przywieźli również wiolonczelę, gitarę basową elektro-akustyczną i pięciostrunową.
   Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali objaśnień i "próbek" muzyki oraz pożegnali się ze Szkołą Muzyczną Yamaha na wakacje. W przyszłym roku szkolnym znowu będą wzbogacać swoją wiedzę o wspaniałym świecie muzyki dzięki tym nietypowym lekcjom.
Agnieszka Stec