Wycieczka klas pierwszych do Bałtowa

7 czerwca wcześnie rano uczniowie klas pierwszych wraz z opiekunami wyruszyli na wycieczkę do Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego. Po długiej i wesołej podróży dotarliśmy na miejsce. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od przejazdu prawdziwym amerykańskim schoolbusem przez Zwierzyniec Górny (ponad 40 ha), z pokładu którego mogliśmy obserwować ponad 400 zwierząt biegających swobodnie w kilku sektorach. Były to między innymi wielbłądy, lamy, antylopy, jelenie, strusie, alpaki, owce, kozy afrykańskie oraz żubry, które są rzadkością i stanowią dumę Zwierzyńca. Słuchając opowieści przewodnika ubarwiającej podróż wiele dowiedzieliśmy się o zwyczajach zwierząt. Uzupełnieniem terenowej lekcji przyrody był spacer po Zwierzyńcu Dolnym, gdzie naszym oczom ukazał się różnobarwny świat ptaków, którego dopełnieniem były liczne ssaki, wśród których największą uwagę dzieci przykuły surykatki, lisy polarne, małpy makaki oraz skunksy. Następnie udaliśmy się na pyszny obiad, po którym przyszedł czas na zwiedzanie Prehistorycznego Oceanarium, które jak się okazało zrobiło na dzieciach największe wrażenie. Za pomocą technologii trójwymiarowego przekazu przenieśliśmy się w świat podwodnego życia ogromnych gadów. Mieliśmy okazję spotkać się „oko w oko” z gatunkami, które żyły na Ziemi tysiące lat temu. Wrażenie, że są bardzo blisko wywołało u nielicznych strach, jednak większość uczniów była mocno podekscytowana i zafascynowana ich widokiem. Następnie wszyscy udaliśmy się do Jura Parku, gdzie powitała nas pani przewodnik, która opowiadała o zgromadzonych eksponatach. Rozmiary, dbałość o szczegóły z jaką przygotowane zostały dinozaury oraz sposób pokazania ich w otoczeniu zachwyciły słuchających. Wszyscy dzielnie maszerowali pośród prehistorycznych gadów. Z kolei w Muzeum Jurajskim obejrzeliśmy różnego rodzaju skamieniałości. Były to kości dinozaurów, szczątki morskich gadów, zęby rekinów, a także koralowce i głowonogi. Po zwiedzeniu Jura Parku korzystając z chwili przerwy nadszedł czas na konsumpcję pysznych lodów oraz zakup pamiątek. Następnie udaliśmy się na warsztaty plastyczno- paleontologiczne, podczas których dzieci malowały farbami figurki amonitów oraz dinozaurów. Na zakończenie warsztatów wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty oraz wykonane przez siebie podczas zajęć prace. Na koniec naszej wycieczki wybraliśmy się Kolejką Bałtowską w podróż po Bałtowie, podczas której mieliśmy okazję podziwiać piękne widoki oraz poznać historię tej miejscowości.
   Po długim i wyczerpującym dniu wyruszyliśmy w drogę powrotną do Rzeszowa. Z wycieczki do Krainy Dinozaurów wszyscy wrócili zadowoleni, uśmiechnięci i pełni wrażeń.
Wychowawca kl.Ib
Justyna Adamska-Szałajko