Szkoła Podstawowa nr 9 w Rzeszowie
      35-314 Rzeszów       ul. Miła 58       woj. podkarpackie         tel/fax (17) 748 38 60   
e-mail:
sekretariat@sp9.resman.pl
                pracownia komputerowa: e-mail: pracownia@sp9.resman.pl
powrót do strony głównej
Wycieczka Wieliczka-Lipiny


   Nadeszła wiosna, a wraz z nią pogoda i nastrój sprzyjające wyjazdom. 31.05.2016r. uczniowie klas trzeciej, czwartej, piątej oraz kilkoro uczniów klasy szóstej wybrali się na całodzienną wycieczkę. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce. Dzieci rozpoczęły trwający około trzech godzin spacer solnymi korytarzami w szybie Daniłowicza. Towarzyszył nam przewodnik, który opowiadał o historii i tajemnicach kopalni. Schodząc coraz niżej, wysłuchaliśmy jego opowiadań o ciężkiej pracy górników i siłach przyrody rządzących kopalnią oraz legendę św. Kingi, która przyniosła bogactwo soli na polską ziemię. W połowie szlaku dotarliśmy do poświęconej jej cudownej kaplicy, którą zdobią jedyne w swoim rodzaju solne rzeźby. Wędrując dalej szlakiem dotarliśmy do jezior solankowych. Nad jednym z nich wysłuchaliśmy kompozycji Fryderyka Chopina, której towarzyszył świetlny spektakl. Nasze zwiedzanie zakończyliśmy na głębokości 135 m, skąd wyjechaliśmy na powierzchnię górniczą windą.
   Po krótkiej przerwie wyruszyliśmy do kolejnej miejscowości na trasie naszej wycieczki, którą były Lipiny. Tuż przy głównej drodze, ukryte wśród zieleni znajdują się  Gospoda u Wiedźmy oraz miniaturowa wieś, gdzie czekały na nas kolejne atrakcje. Po przyjeździe podzieliliśmy się na dwie grupy. Jedna z nich udała się na zwiedzanie plenerowej wystawy prezentującej Lipce Lipińskie – miniaturową polską wieś inspirowaną powieścią Władysława Reymonta „Chłopi”. Dzieci obejrzały sceny pracy w polu, drewniane zagrody kryte strzechą, pracujący młyn wodny, kuźnię, kościół, studnię z żurawiem, karczmę z podcieniami, dwór z czworakami oraz unikat na skalę Europy – miniaturową synagogę, w której zobaczyły grupę Żydów pochylonych nad Torą. Na końcu trasy uczniom ukazała się wiedźma, która warzy zioła i sporządza tajemnicze mikstury w swojej chatce. Następnie pani przewodnik przeniosła nas z prawdziwego świata do świata bajek. Zobaczyliśmy bajkowy ogród, w którym znajduje się zamek zamieszkały przez Śpiącą Królewnę. Zamek otoczony jest lasem, w którym przycupnęły chatki krasnoludków oraz domek babci Czerwonego Kapturka.
   Podczas gdy pierwsza grupa przeniosła się najpierw do XIX w., a później do Krasnoludkowa, drugiej grupie Wiedźma zaproponowała warsztaty kulinarne. Dzieci uczyły się, jak robić ruskie pierogi i kompot. Każdy uczestnik zajęć został ubrany w fartuszek i otrzymał odpowiednie nakrycie głowy oraz przyrządy niezbędne do wyznaczonych czynności – wałek, stolnicę, nóż oraz produkty. Następnie dzieci przystąpiły do pracy – jedne wałkowały ciasto, wykrawały z niego kółeczka, nakładały farsz i lepiły pierogi, inne kroiły owoce na kompot.
   Aby każdy miał okazję poznać wszystkie atrakcje Gospody u Wiedźmy, po dwóch godzinach uczniowie wymienili się – pierwsza grupa poznawała tajniki gotowania, zaś druga grupa zwiedzała miniaturową wieś i bajkowy ogród. Pobyt w Lipinach zakończony został wspólnym obiadem. Dzieci zjadły ulepione przez siebie pierogi, do których dostały przygotowany własnoręcznie kompot.
   Zmęczeni, lecz bardzo zadowoleni wróciliśmy do Rzeszowa, a opowiadaniom o swoich przeżyciach i radości z udanej wycieczki nie było końca.
wychowawca kl.IV
Anna Skiba


Kopalnia Soli w Wieliczce- kaplica św. Kingi
  


Kopalnia Soli w Wieliczce- pomnik Mikołaja Kopernika
 


Krasnoludkowo
      


Krasnoludkowo- domek Czerwonego Kapturka
 


Krasnoludkowo- zamek Śpiącej Królewny
 


Miniaturowa wieś
 


Miniaturowa wieś- młyn
 


Przygotowujemy ciasto na pierogi
 


Lepimy pierogi
 


Przed Gospodą u Wiedźmy
 


Z księżniczkami i wiedźmą