Obserwujemy pracę ludzi w najbliższej okolicy

15 kwietnia klasa II a udała się do Rzeszowa na osiedle "Nowe Miasto" w celu przeprowadzenia obserwacji pracy ludzi w różnych zawodach. Uczniowie odwiedzili Przedszkole przy ul.Cichej, gdzie mieli możliwość kontaktu z wychowawczyniami tej placówki, które bardzo serdecznie ich przyjęły, pokazały im pomieszczenia w budynku i opowiedziały o swojej pracy. Pani w przedszkolu zajmuje się opieką nad dziećmi w wieku od 3-7 lat. Głównym zadaniem nauczyciela przedszkola jest przygotowanie dziecka do podjęcia nauki w szkole. Niektórzy z naszych uczniów, jak się okazało, byli wychowankami tego przedszkola i nadal bardzo miło wspominają tamten czas. Następnie udaliśmy się do salonu fryzjerskiego "Remari",  gdzie uczniowie oglądnęli stanowiska damskie i męskie do stylizacji włosów oraz poznali gabinet kosmetyki estetycznej. Fryzjer głównie zajmuje się doborem odpowiedniej fryzury, dopasowanej do kształtu twarzy klienta. Aby pracować w tym zawodzie trzeba posiadać umiejętności manualne, zmysł estetyczny i wyobraźnię.  Potem poszliśmy do pobliskiego urzędu pocztowego przy ul. Pelczara. Tam uczniowie obserwowali pracę urzędników pocztowych. Kolejnym, bardzo ciekawym punktem był zakład krawiecki. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali opowiadania Pani Krawcowej o swojej pracy. Dowiedzieli się, że krawiec, głównie zajmuje się szyciem ubrań, co wymaga dużej wiedzy o właściwościach materiałów oraz technikach szycia. Dzisiaj pracownie krawieckie odwiedzane są głównie w celu naniesienia poprawek na zakupione już ubrania. Uczniowie mieli  możliwość spróbowania szycia na maszynie. Ostatnim miejscem odwiedzin była Miejska Biblioteka i praca bibliotekarza. Pani Maria Gulag - kierownik tej Biblioteki,  przyjęła nas bardzo ciepło  i interesująco opowiedziała o swojej pracy. Wycieczkę zakończyliśmy spotkaniem w Rzeszowskim Domu Kultury "Biała", gdzie uczniowie oglądnęli sztukę teatralną pt."Pchła Szachrajka".

wych. kl.IIa
Elżbieta Siorek