Zajęcia z robotyki

W piątek, 04.12.2015r. w naszej szkole odbyło się spotkanie ze studentami Politechniki Rzeszowskiej, którzy przeprowadzili zajęcia z robotyki dla uczniów klas 4-6. Panowie Krzysztof i Łukasz są członkami koła naukowego i na co dzień zajmują się konstruowaniem robotów w obudowie z klocków lego. Spotkanie zorganizował nauczyciel wychowania fizycznego, pan Dawid Bartuś.
   Na początku zajęć prowadzący opowiedzieli krótko o historii wynalezienia robotów. Uczniowie chętnie włączyli się do rozmowy i podawali przykłady urządzeń elektronicznych, z którymi codziennie mają do czynienia w swoich domach, tj. lodówka, pralka czy odkurzacz. Panowie Krzysztof i Łukasz opowiedzieli o najnowszych osiągnięciach technicznych, takich jak inteligentne sprzęty domowe. Następnie zaprezentowali roboty, które przynieśli ze sobą: robot z czujnikiem ruchu oraz robot lego techniks działający bez użycia energii elektrycznej, a wykorzystujący sprężone powietrze. Kolejnym przykładem był robot segregujący kulki według kolorów. Prowadzący podjęli nawet próbę "posegregowania" uczniów według koloru ich ubrań. Dzieci dowiedziały się, że tego typu urządzenia wykorzystywane są na wysypiskach śmieci do segregowania worków, które zawierają odpowiednio spakowane odpady. Następny robot był zbudowany tylko z urządzeń elektronicznych i nie posiadał obudowy z klocków lego. Jest on jednym z ważnych elementów w budowie samolotów i łodzi podwodnych, pozwala bowiem wyznaczać i utrzymać właściwy tor poruszania się.
   Podczas prezentacji prowadzącym chętnie pomagali uczniowie. Po zajęciach mieli jeszcze możliwość obejrzenia wszystkich urządzeń z bliska i zadania dodatkowych pytań. Lekcja robotyki spotkała się z ogromnym zainteresowaniem naszych uczniów i była niezwykle pouczającym wydarzeniem.

wychowawca kl.IV
Anna Skiba