97 rocznica odzyskania  przez  Polskę niepodległości w naszej szkole

10.11.2015r. o godz.17 odbyła się akademia z okazji 97 rocznicy odzyskania  przez  Polskę niepodległości. W uroczytości wzięli udział: dyrekcja, nauczyciele, rodzice, uczniowie.
   Na wstępie zaprezentowany został zespół taneczny „Zumba Team”, który przedstawił swoje dotychczasowe umiejętności taneczne. W skład zespołu wchodzi 13 uczniów klas pierwszych i drugich : Laura Nowosiad, Karolina Cardenas – Słowik, Aleksandra Jedynak, Helena Władyka, Julia Nowak, Daria Czech, Klaudia Hadała, Aleksandra Haber, Aleksander Rudnicki, Julia Fąfara, Wiktoria Habaj, Oliwia Olszak i Amelia Mendocha. Zajęcia taneczne prowadzone są w ramach zajęć świetlicowych, a opiekunem zespołu jest Agata Zając.
   Część właściwa akademii rozpoczęła się tańcem poloneza zaprezentowanym przez cztery pary szóstoklasistów: Zuzanna Cyran, Dorota Wróbel, Maja Wycisk, Aleksandra Jamróz, Kacper Pańczak, Marcin Pałka, Kacper Najdecki, Szymon Dudek . Tym tańcem zaproszono  zebranych gości do obejrzenia inscenizacji pt: ”Ta, co nie zginęła”. Następnie uczennica kl.V, Martyna Ferenc wprowadziła widzów w scenerię wydarzeń historycznych. Atmosferę utraty niepodległości przybliżyły uczennice z kl.VI: Aleksandra Jamróz, Zuzanna Cyran, Izabela Jamróz, Krystyna Paśko, Emilia Rybarczyk. Zaborcy: Tomasz Bukała, Piotr Krawczyk, Bartosz Kotula, uczniowie kl.V zaprezentowali w języku rosyjskim i niemieckim  grabieżcą postawę wrogich Polsce mocarstw. O Sejmie Wielkim i upadłej Konstytucji 3–Maja opowiadali: Zuzanna Cyran, Dorota Wróbel, Izabela Jamróz, Paulina Kurdziel, Krystian Władyka, Kacper Najdecki. Przysięgę Tadeusza Kościuszki na Krakowskim Rynku wyrecytowali: Dorota Wróbel i Kacper Pańczak. Z kolei Marcin Pałka odtworzył genezę „Mazurka Dąbrowskiego”. Póżniej  Maja Wycisk i Kinga Szyszka z kl.VI, a także Marika Moraniec, Weronika Kopiec, Klaudia Miąsik, Magdalena Kalinowska, Natalia Skarbowska z kl.V przedstawiły pierwszy narodowy zryw powstańców z 1830r. Wzruszające pożegnanie zrozpaczonej matki z synem pragnącym walczyć o wolność pokazali: Małgorzata Porada i Miłosz Szwed z kl.V. Uczniowie kl.VI: Zuzanna Jamrozik, Oliwia Habaj, Sylwia Płonka, Marcin Pałka opowiedzieli o powstaniu styczniowym, kolejnym zrywie Polaków. Uczucia porzuconych przez walczących w powstaniu żołnierzy - żon i matek odtworzyły „kobiety w żałobie”: Kinga Szyszka, Paulina Kurdziel, Weronika Starzak z kl.VI. Bunt szkolny uczniów w 1901r.we Wrześni zainscenizowali czwartoklasiści: nauczyciel –Prusak, Mateusz Kurdziel, uczniowie: Zuzanna Noga, Katarzyna Nowak, Mateusz Czerkies. Okoliczności  poprzedzające odzyskanie niepodległości: I wojnę światową, odezwę Piłsudskiego, kapitulację mocarstw odtworzyli uczniowie : Krystian Władyka z kl. IV, Emilia Rybarczyk, Maja Wycisk, Karolina Malak, Szymon Dudek, który uosabiał Józefa Piłsudskiego. Piękny  także był popis solowy Krystyny Paśko, która zaśpiewała pieśń: „Rozkwitały pąki białych róż” w towarzystwie Kacpra Oleksińskiego z kl.VI, a także Mateusza Kurdziela śpiewającego „Bywaj dziewczę zdrowe”.
   Cały montaż był wzbogacony pieśniami patriotycznymi przygotowanymi przez uczniów kl.V i VI pod kierunkiem pani Doroty Markowicz, a także prezentację multimedialną wykonaną przez pana Dawida Bartusia. Scenkę „buntu szkolnego” we Wrześni przygotowała pani Anna Skiba. Piękne stroje uczniów podkreślały wartość przedstawienia. Dekoracje wykonała wraz z uczniami pani Dorota Markowicz .Wśród  nich znalazły się prace uczniów: kl. II a, b i III, w których odbył się konkurs plastyczny pt: ”Niepodległość w oczach dzieci”. I miejsce otrzymał: Michał Wróbel z IIa., Natalia Pękala z IIb i Szymon Mazur z kl. III. II miejsce Amelia Mendocha z IIa, Weronika Zabrzycka z IIb i Bartłomiej Pawłowski z Kl. III, na III miejscu były prace: Tomasza Nowaka z kl. IIa, Marceliny Smolik z IIb i Maksymiliana Głodowskiego z kl.III.  Wyróżnienie  otrzymali: Nikola Janik z IIa, Michał Ciejka z IIb i Karol Kwaśny z III.
   Scenariusz  przedstawienia opracowała Barbara Woźniak.
nauczyciel j.polskiego
Barbara Woźniak

Galerię zdjęć z akademii można obejrzeć pod adresem:    https://drive.google.com/folderview?id=0B_ZfwfToOlzrbm82NzAyZkl1eWM&usp=sharing
   Natomiast filmy na Youtube pod adresem:

Zespół taneczny „Zumba Team”