Pamiętamy o tych , którzy odeszli...

Po obejrzeniu spektaklu w Teatrze Maska oraz odwiedzeniu cmentarza uczniowie z klas Ia oraz Ib udali się do parku. Po drodze zatrzymali się przy pomniku na placu Armii Krajowej poświęconemu żołnierzom AK, którzy oddali życie za Polskę w czasie wojny. Przez chwilę w ciszy i skupieniu dzieci modliły się za poległych.
Korzystając z pięknej pogody uczniowie mieli możliwość zaobserwowania zmian zachodzących w przyrodzie jesienią. Pierwszoklasiści z zaciekawieniem wyszukiwali oznak tej pięknej pory roku, a także zbierali dary jesieni- bukiety liści, żołędzie, kasztany. W związku ze sprzyjającą pogodą nie obyło się bez gier i zabaw integracyjnych na świeżym powietrzu. Po dniu pełnym wrażeń dzieci zmęczone i uśmiechnięte wróciły do szkoły.
   Natomiast uczniowie klas drugich i trzecich wraz z wychowawcami i rodzicami udali się na Stary Cmentarz w Rzeszowie. Oglądali tam stare murowane grobowce, obeliski, sarkofagi i kapliczki. Dłużej uczniowie zatrzymali się przy symbolicznym pomniku poświęconym księdzu Jerzemu Popiełuszcze i przy Grobie Nienarodzonych. Również oddali hołd poległym za Ojczyznę, zapalając znicze pod Pomnikiem Powstańców Styczniowych z 1886 roku i Przy Grobie Ofiar II wojny światowej (2003-2004). Stary Cmentarz jest też miejscem, w którym rozpoczyna się scieżka przyrodnicza im. Władysława Szafera. Uczniowie mogli więc zobaczyć okazałe drzewa, pomniki przyrody. Następnie udali się na rzeszowskie Staromieście, pod Pomnik Ofiar Terroru, zwanym Pomnikiem 10 rąk. Szczególne wrażenie wywarły na nich widniejące na pomniku wystające z ziemi dłonie, odlane z brązu, ze zwartymi jak do przysięgi palcami- symbolu wierności Ojczyźnie. Korzystając z pięknej w tym dniu pogody, uczniowie dodatkowo poszli na pobliski Dworzec PKP, gdzie przebywali w poczekalni dworcowej, przeszli na perony drugi i trzeci i obserwowali odprawę pociągu podczas odjazdu. Zatrzymali sie też pod Figurą Św. Katarzyny, patronki kolejarzy.
wychowawca kl.2a
Elżbieta Siorek