Ścieżka przyrodnicza im. Władysława Szafera

W dniu 12 września 2014 roku uczniowie klasy V i VI wraz z wychowawcami uczestniczyli w wycieczce przyrodniczej. Celem tej wycieczki było zapoznanie uczniów z przystankami ścieżki im.Władysława Szafera znajdującej się w Rzeszowie. Pogoda nam sprzyjała, było słonecznie i ciepło.
   Wcześniej uczniowie z klasy VI przygotowali opis poszczególnych przystanków. Wycieczkę rozpoczęliśmy od przystanku I, którym jest Stary Cmentarz przy ul. Targowej. Jest to najstarsza rzeszowska nekropolia, interesująca nie tylko ze względu na zabytkowe nagrobki, lecz także z uwagi na występującą tu faunę i florę. Na cmentarzu spotkać można aż 52 gatunki ptaków, nietoperze, łasice, jeża i wiewiórki. Nam udało się zobaczyć wiewiórki. Szukaliśmy też drzew, między innymi orzecha czarnego, topoli białej oraz wiązu szypułkowego, którego najgrubszy pień ma w obwodzie 390 cm. Bez problemu odnaleźliśmy te ciekawe okazy. Przystankiem II były Olszynki. Po drodze z cmentarza mijaliśmy żywopłot z ligustru, wierzbę mandżurską oraz wierzbę płaczącą. Przystanek III to Park Kultury i Wypoczynku utworzony w mieście w latach 70-tych z licznymi drzewami, krzewami i ciekawymi roślinami przy alejkach parku. Przystankiem IV jest zapora na Wisłoku. Na skarpie otaczającej stadion rośnie szpaler z wierzb płaczących oraz krzewy irgi, ligustru, berberysu i derenia. Poniżej zapory spotkać można liczne stada kaczki krzyżówki, łabędzia niemego oraz mewy śmieszki. Kolejnym punktem naszej wycieczki był przystanek V poniżej Zespołu Szkół Elektronicznych. Po drodze przy ul. Żeglarskiej uczniowie rozpoznawali okazy topoli czarnej,  tworzącą piękną aleją oraz topolę chińską i włoską. Przystanek VI przy ujęciu wody WSK był ostatnim na naszej wycieczce. Obok kładki prowadzącej do urządzeń czerpiących wodę, zachował się olbrzymi pomnikowy okaz topoli białej, o średnicy obwodu pnia 428 cm. Kilku uczniów mierzyło obwód dorodnej topoli, która jest znaczącym obiektem na tym obszarze przy zalewie. Zwiedzanie kolejnych przystanków trasy W. Szafera m.in. Lisią Górę zostawiliśmy na kolejną wycieczkę.
 wychowawca klasy V
Markowicz Dorota