Spotkanie z podróżnikiem – Wybrzeże Morza Śródziemnego

W dniu 23 kwietnia wszyscy uczniowie naszej szkoły spotkali się na sali gimnastycznej, aby wysłuchać relacji pana Grzegorza Chachury, podróżnika z grupy ,,Trzask” biorącego udział w wyprawie wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. Interesujący pokaz slajdów ukazał uczniom takie miejsca jak wybrzeże: Chorwacji, Włoch, Francji, Hiszpanii oraz Gibraltar.
   Wszyscy zgromadzeni na sali z uwagą słuchali relacji z Wenecji – pięknego włoskiego miasta, w którym tylko gondolą możemy poruszać się ,,wodnymi ulicami”. Zobaczyliśmy ciekawe odkrycie człowieka w alpejskim lodowcu, nazwanego ,,Odzi” i żyjącego w epoce kamienia 3300 lat p.n.e. Chłopców zaciekawiło szczególnie włoskie miasto Maranello, gdzie znajduje się fabryka ,,Ferrari”. Obejrzeliśmy starożytne zabytki Rzymu, a następnie w jednej z toskańskiej pracowni rzeźby, w mieście Volterra - obróbkę alabastru. Z zainteresowaniem słuchaliśmy relacji z podróży po francuskim Lazurowym Wybrzeżu  oraz wizycie w Monako - jednym z najmniejszych państw Europy. Ciekawie również wyglądała największa w Europie farma baterii słonecznych w Less Mess we Fancji, a także hiszpańskie wybrzeże Costa Brava. Na fotografiach uczniowie zobaczyli miasto Barcelona ze słynnym stadionem Camp Nou, na którym są rozgrywane mecze klubu FC Barcelona, bazylikę Sagrada Familia oraz największe w Europie oceanarium. Jest ono jedyne na świecie dotyczące Morza Śródziemnego - 35 zbiorników, 11000 zwierząt, podwodny tunel o długości 80 metrów, 6 mln litrów wody sprawia, że oceanarium ma wyjątkowy charakter. Ze zdziwieniem oglądano fotografie z hiszpańskiej miejscowości Buniol, gdzie odbywa się ,,La Tomatina – święto pomidora”. Podczas tego święta uczestnicy obrzucają się nawzajem pomidorami. Bitwa na pomidory odbywa się w ostatnią środę sierpnia, stanowiąc główny punkt trwającego cały tydzień święta. Co roku przyciąga ono tysiące turystów z całego świata. Ostatnim etapem naszej śródziemnomorskiej fotograficznej wędrówki był Gibraltar - skalisty półwysep, u wyjścia Morza Śródziemnego na Ocean Atlantycki, skąd już tylko ,,mały skok” na kontynent afrykański i kolejne wspaniałe podróże i przygody...
nauczyciel przyrody
                                Dorota Markowicz